Som Gümüş İşleme sanatı
0
Silver Processing

En ilkel formdan en gelişmiş ve en güzel görünüme kadar, takılar insanların güzel gözükmek için ihtiyaçlarından biridir. Takılar bazen toplumda bir statü belirleyici ve bazen de bir kültür sembolü olmuştur. Çoğu zaman güzelliğini ve tarzını yansıtmak için kullanılmıştır ve halen de kullanılmaktadır.

Gümüş işçiliği, Türklerin eski zanaatlarından biridir. Kurtlar, tepsiler, kılıçlar ve kama kulplar, kemerler, gümüş at nalı, bilezikler, yüzükler, süs eşyaları, gümüş aynalar vb. bugün de yapılıyor ve büyük ilgi görmektedir.

Tüm dünyada teknolojinin gelişmesiyle gümüş daha güçlü hale geldi. İşçilik ve beceri gelişti, tasarımda bilgili, yaratıcı tasarımcılar arttı.

Mikail melek, kalp, kutup yıldızı, sonsuzluk gibi objeler, nesneler gümüş kolye, gümüş yüzük, gümüş küpelerin konusudur. Markalaşma ön plana çıktı ve birçok özel tasarım belli bir markanın simgesi haline geldi.

Gümüş, altından daha yumuşak, bir madendir. Gümüşü işlemek altından biraz daha zordur; kırılgan, yumuşaktır. Altını daha kolay işleyebilirsiniz; gümüş işleme biraz daha dikkat gerektirir.

Kuyumculukta kullanılan gümüş ayarı 925’dir.

925 ayar gümüş %92,5 gümüş ve %7,5 bakır veya farklı metallerden oluşmaktadır.

925 ayar gümüşten yapılan takılar, dünyada değerli bir mücevher olarak kabul edilmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

TOP

X